Realizacja zadań związanych z sprawami społecznymi, rodziną oraz zdrowiem stanowi odzwierciedlenie działań podejmowanych na podstawie polityk programów i strategii przyjętych przez Władze Grodziska Mazowieckiego. Do najważniejszych z nich należą:
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Grodzisk Mazowiecki (w trakcie opracowania),
Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Grodzisk Mazowiecki na lata 2023-2026,
Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2023-2025,
Grodziska Karta Dużej Rodziny,
Wieloletni program "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028,
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Grodzisk Mazowiecki na lata 2023-2026.
Dokładniejszy opis wskazanych powyżej programów znajduje się w części raportu poświęconej Realizowanym Politykom, Programom i Strategiom.
Aktualny poziom wydatków na pomoc społeczną i wsparcie dla rodziny w 2024 r. wiąże się z kontynuowaniem działań Gminy Grodzisk Mazowiecki związanych ze wsparciem materialnym dla mieszkańców.
Na wzrost poziomu wydatków miała wpływ m.in. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego z 23 maja 2024 r. Na rosnącą tendencję wpłynęło również przedłużenie kolejnych regulacji wspierających polskie rodziny w postaci dodatku osłonowego niwelującego koszty energii, gazu i żywności, który w 2024 r. charakteryzował się większą kwotą wydatkowaną z budżetu gminy na ten cel niż w roku poprzednim.
Wartość wypłaconych świadczeń społecznych
Wydatki na bieżące utrzymanie OPS
Wartość zadań związanych z usługami opiekuńczymi
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie tym sytuacjom przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienia im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Zakres pomocy społecznej obejmował zadania określone w ustawie o pomocy społecznej. Ośrodek Pomocy Społecznej wykonywał także zadania wynikające z innych aktów prawnych m.in. z ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ustaw o dodatku osłonowym, elektrycznym czy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Obecna struktura organizacyjna Ośrodka Pomocy Społecznej jest odpowiedzią na diagnozowane na przestrzeni wielu lat potrzeby środowiska lokalnego, określone w oparciu o analizę i ocenę występujących zjawisk, powodujących zapotrzebowanie na różne formy wsparcia.
Łącznie na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej w 2024 r. OPS wydatkował 45.389.999,14 zł.
Źródłem finansowania zadań realizowanych przez OPS są:
środki własne gminy,
dotacja do zadań własnych,
oraz dotacja do zadań zleconych.
W trakcie 2024 r. OPS kompleksowo realizował zadania własne oraz zadania zlecone z zakresu pomocy społecznej. Dodatkowo, pozyskano środki oraz inne świadczenia ze źródeł zewnętrznych, np. w ramach programów "Posiłek w szkole i w domu", "Pomoc Żywnościowa", "Korpus Wsparcia Seniora" czy "Opieka 75+". Ponadto, w ramach prowadzonej działalności statutowej OPS w swojej bieżącej pracy realizował projekty socjalne i działania środowiskowe, takie jak koordynacja pracy Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego, przygotowanie paczek mikołajkowych, a także w zakresie nowych projektów społecznych we współpracy z Stowarzyszeniem „Dla Autyzmu”, FISE, LGD Ziemia Chełmońskiego oraz NGO.
Najczęściej występującymi powodami korzystania z pomocy społecznej w Gminie Grodzisk Mazowiecki w 2024 r. były długotrwała lub ciężka choroba, ubóstwo oraz niepełnosprawność. Należy przy tym zaznaczyć, że rodzina mogła korzystać z pomocy z powodu różnych przesłanek jednocześnie (ta sama rodzina mogła być ujęta w tabeli przy kilku pozycjach). Aby uzyskać pomoc ze strony OPS rodzina lub osoba ubiegająca się o pomoc musi spełnić co najmniej dwie przesłanki, tj. po pierwsze dochód osoby lub rodziny nie może przekroczyć kryterium ustawowego, po drugie musi wystąpić co najmniej jedna przesłanka, o której mowa w ustawie o pomocy społecznej.
Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Dla porównania warto dodać, że powody korzystania z pomocy społecznej były podobne do występujących rok wcześniej.
W 2024 r. świadczeniami pieniężnymi objęto 569 rodzin, a niepieniężnymi 342 rodziny.
Pracę socjalną świadczono wobec 350 rodzin.
W ramach zadań zleconych z pomocy skorzystało 18 dzieci, którym udzielono pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Działania związane z pomocą społeczną
Realizacja pomocy materialnej dla uczniów
OPS realizuje zadania związane z przyznawaniem, wypłatą i rozliczaniem stypendiów szkolnych oraz zasiłków szkolnych dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Liczba stypendiów w I semestrze - 40, w II semestrze - 14.
Realizacja programu wsparcia rodzin wielodzietnych
Instrumentem umożliwiającym skorzystanie z ulg jest Karta Dużej Rodziny. Rodziny wielodzietne, mające na utrzymaniu, co najmniej troje dzieci mają prawo do korzystania na preferencyjnych warunkach tzn. 50% zniżki od obowiązujących cen biletów, na basen i kino, 50% zniżki od ceny zajęć dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Ośrodek Kultury, 25% zniżki na zajęcia w przedszkolach. Rodziny posiadające, co najmniej czworo dzieci korzystają dodatkowo z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej oraz uzyskały 30% zniżki na zajęcia w przedszkolach. Rodziny mają także ulgę na opłaty za gospodarowanie odpadami.
Realizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
Realizacja dodatków
W roku 2024 Ośrodek realizował wypłaty dodatków osłonowych mających na celu ograniczenie skutków rosnących cen energii elektrycznej. Wnioski o dodatek osłonowy były przyjmowane do 30 kwietnia 2024 r.
Liczba gospodarstw domowych, które otrzymały dodatki - 746.
W roku sprawozdawczym Ośrodek zajmował się przyjmowaniem wniosków, rozpatrywaniem i wypłatą środków na refundację podatku vat dla rodzin ogrzewających dom gazem.
Liczba gospodarstw domowych, które otrzymały dodatki - 260.
Do zadań Ośrodka Pomocy Społecznej realizowanych poza ustawą o pomocy społecznej należą dodatki mieszkaniowe przyznawane na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001.
Liczba wypłaconych dodatków - 2.136.
Do dodatkowych zadań Ośrodka Pomocy Społecznej realizowanych poza ustawą o pomocy społecznej w roku 2024 należała również wypłata bonów energetycznych.
Liczba wypłaconych dodatków - 1.369.
Pozostałe działania związane z pomocą społeczną
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Liczba spraw procedur „Niebieskiej Karty” wszczętych w roku sprawozdawczym - 85.
Działania głównego specjalisty do spraw uzależnień
Przeprowadzono: zajęcia i warsztaty edukacyjne w poradni leczenia uzależnień oraz w świetlicach, kolonie z programem profilaktycznym, streetworking i szkolenia dla sprzedawców alkoholu oraz koordynowano pracę Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego.
Wsparcie rodziny i piecza zastępcza
W 2024 r. w Ośrodku zatrudnionych było 3 asystentów rodziny, którzy pracowali z 41 rodzinami (67 dzieci) mającymi problemy w zakresie sprawowania opieki i wychowywania dzieci, a także rodzinami których 16 dzieci trafiły do pieczy zastępczej.
Paczki i upominki
W 2024 r. Ośrodek dystrybuował ponad 400 paczek z okazji Mikołajek. Paczki trafiły do dzieci z terenu gminy podczas spotkania w kinie oraz w świetlicach wiejskich w ramach zajęć profilaktycznych..
Pomoc psychologiczna
Współpraca z instytucjami i organizacjami
Ośrodek współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radą Seniorów, ze Szpitalem Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim oraz innymi placówkami medycznymi z terenu gminy. Poza tym Ośrodek współdziała także z organizacjami pozarządowymi: Związkiem Dużych Rodzin 3+, PCK, Caritasem, ZHP, klubami sportowymi i stowarzyszeniami.
Tradycyjnie, pierwszy urodzony na początku każdego roku, mały mieszkaniec Gminy Grodzisk Mazowiecki, otrzymuje wózek. Noworoczny prezent to wózek wielofunkcyjny 3 w 1.
Działania OPS z zakresu wspierania rodziny dotyczyły również kontynuacji pomocy obywatelom Ukrainy. Wsparcie realizowane w ramach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, realizowano z Funduszu Pomocy.
Środki z Funduszu Pomocy przeznaczono zgodnie z Ustawą na zadania realizowane na terenie Grodziska Mazowieckiego przez jednostki organizacyjne gminy jak i mieszkańców gminy zaangażowanych w pomoc uchodźcom przebywających na terenie naszej gminy. Realizacja zadań dotyczyła w szczególności:
organizacji zakwaterowania, zapewnienia całodziennego wyżywienia zbiorowego, zapewnienia środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów – realizacja następowała poprzez komórki organizacyjne Urzędu, firmy lokalne i mieszkańców gminy,
nadawania numerów PESEL i pozostałej obsługi administracyjnej – zadanie realizowane przez komórki organizacyjne Urzędu w tym USC,
wypłaty świadczenia pieniężnego na rzecz podmiotów zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy – realizacja poprzez komórki organizacyjne Urzędu i OPS,
wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych (jednorazowe świadczenia pieniężne w wysokości 300 zł na uchodźcę) oraz innej pomocy społecznej – realizacja OPS,
działań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny – zadanie realizowane przez Biuro Oświaty i placówki oświatowe w gminie.
W 2024 r. na cele związane ze środkami Funduszu Pomocy gmina uzyskała dochody w wysokości 7.346.676,65 zł. Otrzymane środki zostały wydatkowane w łącznej wysokości wynoszącej 7.346.673,00 zł.
Ośrodek Pomocy Społecznej w 2024 r. kontynuował wyzwania wynikające z napływu obywateli Ukrainy opuszczających kraj z powodu działań wojennych poprzez zadania w postaci:
wypłaty jednorazowych zasiłków w kwocie 300,00 złotych,
pomocy w formie produktów żywnościowych,
posiłków dla dzieci w szkołach i przedszkolach,
świadczeń rodzinnych,
zasiłków z ustawy o pomocy społecznej.
Ochrona zdrowia to sektor, który często nie charakteryzuje się wysokimi wydatkami, ale pomimo tego, zakres realizowanych zadań pozostaje zróżnicowany. Podstawowe obowiązki gminy w tym zakresie zostały zawarte w ustawie o samorządzie gminnym, która wskazuje, iż zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, wśród których uwzględnia się m.in. sprawy ochrony zdrowia. Jednakże szczegółowe kompetencje określają także inne akty prawne, w szczególności ustawy, które dotyczą przedsięwzięć związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniem narkomanii.
Corocznym przedsięwzięciem realizowanym przez gminę były zadania określone w ramach programu rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. W założeniu uwzględniał on tworzenie warunków przeciwdziałających problemom związanym z uzależnieniami i przemocą w rodzinie, a także działania na rzecz ograniczenia dostępności do alkoholu oraz profilaktykę uzależnień zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.
Łączne wydatki w ochronie zdrowia w 2024 r. wyniosły ponad 3,2 mln zł, w tym najwyższa kwota wynosząca 1,4 mln zł to wydatki inwestycyjne. Wydatkowano również w celu przeciwdziałania uzależnieniom. Wydatki te w głównej mierze skupiały się na zwiększeniu dostępności do instytucji wspomagających proces leczenia oraz rehabilitacji osób nadużywających substancji psychoaktywnych i ich rodzin, a także na poprawie skoordynowanych działań profilaktycznych, informacyjnych, edukacyjnych i szkoleniowych. Pozwoliło to m.in. na zapewnienie funkcjonowania świetlic profilaktyczno-wychowawczych, a także podjęcie szeregu innych zadań, które w głównej mierze były realizowane w ramach działań zatrudnionego w Ośrodku Pomocy Społecznej głównego specjalisty do spraw uzależnień.
Zgodnie z Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w 2024 r. zrealizowano szereg działań o charakterze profilaktycznym, terapeutycznym i rehabilitacyjnym, dotyczących zażywania środków psychoaktywnych, skierowanych do mieszkańców Gminy Grodzisk Mazowiecki.
W 2024 r. w Grodzisku Mazowieckim kontynuował swoją działalność Punkt Informacyjno–Konsultacyjny. W PIK-u dyżurowali: prawnik, konsultant ds. uzależnień, konsultant ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, psycholog dla dorosłych oraz psycholog dla dzieci.
Główny specjalista ds. uzależnień prowadził zapisy do specjalistów oraz obsługę techniczną i administracyjną Punktu Informacyjno–Konsultacyjnego jak i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA).
Na rzecz ochrony zdrowia w 2024 r. podjęte zostały również inne działania obejmujące współpracę z organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu kontynuowano realizację zadań z zakresu ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej.
Dokładniejszy opis zadań zrealizowanych w ramach pożytku publicznego znajduje się w części raportu dotyczącej Współpracy z NGO.