do roku 2023
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Liczba pozyskanych inwestorów w 2024 roku
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2024 r.
Gmina Grodzisk Mazowiecki zdecydowała się na utrzymanie rekordowo niskich stawek podatku od środków transportowych. Jest to szczególny wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. Stawki dla podatku od nieruchomości również są utrzymywane poniżej maksymalnego dopuszczalnego ustawowo poziomu.
Te uwarunkowania dla prowadzenia biznesu mają przełożenie na przyrost liczby osób owadzonych działalności gospodarczych o blisko 6% wzrostu. Utrzymanie niskiego poziomu obowiązujących stawek zapewnia przy tym stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.
Przedsiębiorczości w Gminie Grodzisk Mazowiecki poświęcono osobny profil facebook'owy Przedsiębiorczy Grodzisk.
Dyżury odbywają się w siedzibie CoWork w każdy ostatni czwartek miesiąca, w godz. 10.00 - 15.00. Na pytania związane z marketingiem internetowym odpowiadał Rafał Skarżyński wieloletni praktyk, specjalista w tej dziedzinie.
spotkanie wielkanocne MŚP - 7.3.2024
spotkanie wielkanocne duże firmy z Grodziskiej Etrefy Ekonomicznej - 12.3.2024
spotkanie bożonarodzeniowe MŚP - 16.12.2024
spotkanie bożonarodzeniowe duże firmy z Grodziskiej Strefy Ekonomicznej - 17.12.2024
Targi odbyły się Mediatece Grodzisk. Do uczestnictwa w targach zapraszono osoby bezrobotne i poszukujące pracy.
Program obejmował:
propozycje ofert pracy
indywidualne porady doradców zawodowych
porady ekspertów
stoiska firm z powiatu grodziskiego
pokaz ubioru na rozmowę kwalifikacyjną i do pracy przygotowany przez pracowników Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.
Warsztaty prowadziła Zofia Szawernowska - psycholog sportu i biznesu. Cykl został nominowany do Pereł Mazowsza 2025 w kategorii Przedsiębiorczość.
Tematy spotkań :
przygotowanie mentalne a sukces w życiu zawodowym i osobistym
jak przekształcić stres w sprzymierzeńca - poprawa zarządzania emocjami
skuteczne techniki budowania pozytywnego obrazu siebie
Wydarzenie zorganizowane przez Grodzisk Mazowiecki w Mediatece Grodzisk. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z PKO Bank Polski, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Kancelarii Asset oraz Green Energy Holding.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna swoim zasięgiem obejmuje również Gminę Grodzisk Mazowiecki oferuje lokalnym przedsiębiorcom wachlarz benefitów finansowych oferowanych przez Strefę grodziskim firmom.
Od stycznia 2022 r. funkcjonuje nowa Mapa Pomocy Publicznej na lata 2022 – 2027.
W związku ze zmianą prawie cały Region Warszawski Stołeczny został wyłączony z możliwości udzielania wsparcia (intensywność pomocy 0%), poza niewielkimi wyjątkami. Gmina Grodzisk Mazowiecki należy do gmin objętych tym wyjątkiem.
Mapa terenów inwestycyjnych jest na bieżąco aktualizowana w zakładce na stronie eUrzędu Grodzisk Mazowiecki.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są kluczowym narzędziem planowania przestrzennego, zapewniają ład przestrzenny i zrównoważony rozwój gminy, uwzględniają ochronę środowiska, krajobrazu oraz potrzeby społeczne i gospodarcze. Uchwalanie nowych miejscowych planów przynosi korzystne i długotrwałe efekty.
24 września 2023 r. weszła w życie, planowana od dłuższego czasu, znacząca zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ma ona istotny wpływ na prowadzenie polityki przestrzennej w gminach w całej Polsce. Jednym z kluczowych aspektów reformy jest zastąpienie dotychczasowego dokumentu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym. Zgodnie z przepisami wyżej wymienionej ustawy, do dnia wejścia w życie planu ogólnego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zachowuje swoją moc, jednak nie dłużej niż do 31.12.2025 r.
Na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki obowiązuje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyjęte Uchwałą Nr 588/2010 Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim z dnia 3 marca 2010 r. zmienioną Uchwałą Nr 978/2023 Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim z dnia 28 czerwca 2023 r.
26 czerwca 2024 r. Rada Miejska w Grodzisku Mazowieckim podjęła uchwałę Nr 44/2024 w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Gminy Grodzisk Mazowiecki.
Projekt planu ogólnego powstanie na drodze uzgodnień, przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem każdy będzie mógł złożyć swoje wnioski i uwagi.
Wnioski do planu ogólnego można było składać do 16.09.2024 r. Mieszkańcy złożyli pond 1.200 wniosków.
Plan ogólny to nowy dokument planistyczny uchwalany dla całego obszaru gminy, który będzie stanowił akt prawa miejscowego, a ustalenia w nim zawarte będą wiążące dla uchwalanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanych decyzji o warunkach zabudowy. Będzie on określał podział obszaru gminy na strefy planistyczne oraz wskazywał gminne standardy urbanistyczne. W planie ogólnym fakultatywnie będzie można określić także obszary zabudowy śródmiejskiej, obszary uzupełnienia zabudowy oraz gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej.
ZASIĘG PLANU OGÓLNEGO GMINY
Zmiany w sferze zarządzania przestrzenią Gminy Grodzisk Mazowiecki przyczyniają się do usprawniania procesów inwestycyjnych. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów.
W 2024 r. w Gminie Grodzisk Mazowiecki podjęto 14 uchwał w sprawie sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Uchwalono 5 planów dla całkiem nowych obszarów Gminy, tak więc obszar objęty planami powiększył się o 185,89 ha. Zmieniono 9 planów miejscowych.
Całkowita powierzchnia objęta miejscowymi planami miejscowymi wynosi 5.712,79 ha, co stanowi 53,39% powierzchni Gminy.
W 2024 r. wydano 280 decyzji o warunkach zabudowy oraz 37 decyzji dotyczących inwestycji celu publicznego.
Liczba MPZP
obowiązujących
Liczba nowych planów
uchwalonych
Liczba zmienionych planów
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)